Jak dobrać menu - alkohol

Czym się kierować wybierając wódkę na wesele?

Zakup wódki weselnej to jeden z dylematów podczas planowania wesela. Co prawda, są pary, które decydują się na przyjęcia bezalkoholowe, ale pozostają one w zdecydowanej mniejszości. Ile, zatem należy kupić wódki na wesele i jaką wódkę wybrać? Mamy przecież do czynienia z bardzo szerokim rynkiem. 

Ile wódki?
Pierwszą ważną kwestią jest ilość alkoholu. Dosyć trudno wyliczyć, ile wódki kupić. Po pierwsze nie wszyscy na przyjęciu weselnym piją, nie każdy pije mocne trunki, niektórzy piją większe ilości wódki, inne wznoszą jedynie symboliczne toasty. Poza tym, jeżeli na stołach pojawiają się również inne gatunki alkoholu, a dzieje się tak coraz częściej, wódki potrzeba znacznie mniej. Istnieje zasada mówiąca, że na każdego uczestnika wesela należy liczyć 0,5 litra. Dotyczy ona wesel jednodniowych. W przypadku wesel z poprawinami trzeba liczyć 0,7 litra na każdego gościa. 

Warto doliczyć także dodatkowe butelki wódki, jeżeli przewidujemy konkursy weselne z nagrodami dla zwycięzców. Kilka butelek przyda się z pewnością na tradycyjne bramy. Niektórzy młodzi na zakończenie wesela rozdają wódkę weselną żegnając gości. 

Jaka wódka?
Nie trudno obliczyć, że na 100 gości weselnych potrzebujemy aż 50 litrów wódki. Należy, zatem liczyć się z dosyć dużym wydatkiem na alkohol. Wiele zależy, oczywiście, od wybranej marki wódki, bo rozpiętość cenowa jest naprawdę szeroka. Warto, zatem dobrze przemyśleć, jaką wódkę wybrać. Różnice cen mogą wynosić nawet do kilkunastu złotych na butelce. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym markom.

Bardzo częstym wyborem jest wódka Bols, sprawdzona, niezwykle popularna, którą każdy z nas chyba zna. Jej obecność na stołach nie jest, więc zaskakująca. Podobnie jest z wódką Stock, która posiada bardzo elegancką butelkę i etykietę, doskonale prezentując się na stołach weselnych. Jeżeli chodzi o wódki z tradycjami, to prym wiedzie Soplica, produkowana już od 120 lat oraz Wyborowa, której początki sięgają połowy XIX wieku. Wśród nowszych wódek popularność zdobyła wódka Krupnik, która posiada już dosyć mocną pozycję na rynku. Inne popularne marki, które na pewno warto wziąć pod uwagę to: Absolut, Luksusowa, Pan Tadeusz, Żołądkowa de Luxe, Smirnoff, Nemiroff oraz Finlandia. 

Mimo tak wielu gatunków, na przyjęcie weselne zaleca się wybór jednego. Chodzi o to, aby goście nie mieszali różnych gatunków. Niektórzy młodzi decydują się na zaserwowanie dwóch gatunków wódki, aby goście mieli pewien wybór. Na wódce z pewnością nie warto oszczędzać, wybierając alkohol gorszego gatunku czy z niepewnego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *