Organizacja wesela

Jak rozmieścić gości weselnych przy stole?

Jest to kwestia dyskusyjna przy planowaniu wesele czy rozmieszczać gości przy stole czy przyzwolić im na samodzielną decyzje  w tej sprawie. Jeśli zostawimy ich samych sobie na samym początku przyjęcia zarówno my jak i oni poczujemy się niekomfortowo.

Goście zaczną się ścigać, na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, będą zagubieni i skończyć się to może przestawianiem przez nich stołów i krzeseł. To spowoduje chaos i złe pierwsze wrażenie na przyjęciu.

Rozpisanie miejsc przy stole

Jeśli przy wszystkich miejscach będą czekały winietki z imieniem i nazwiskiem, każdy będzie wiedział gdzie ma usiąść. Warto umieścić taką rozpiskę z planem sali tuż przy wejściu, żeby nikt nie musiał biegać i szukać swojego nazwiska. Rozplanowanie miejsc powinno być odpowiednio przemyślane bo każdy z siedzących w jednym miejscu musi czuć się ze sobą dobrze.

Zasady według których należy rozmieścić gości przy stole

Po pierwsze należy uwzględnić ogólny nastrój i charakter gości to znaczy musimy wiedzieć, kto będzie czuł się dobrze w danym towarzystwie.

Po drugie ważne jest pokrewieństwo czyli osoby z jednej rodziny nie powinny być rozdzielone na rzecz tej drugiej. Niestety na siłę nie uda nam się zintegrować rodzin od razu więc lepiej nie kierować się takim wyborem bo nie działa on w praktyce. Goście mogą poczuć się wtedy nie na miejscu, będą zestresowani i skrępowani.

Ważnym elementem jest także wiek gości. Powinnyśmy ich posadzić tak, żeby przy stole znajdowała się jedna grupa wiekowa.

Możemy też pokusić się o to, aby w miarę możliwości usadzić gości z podobnymi zainteresowaniami razem co się bardzo dobrze sprawdza. Czasami nawet lepiej niż wiek bo mając sobie dużo do powiedzenia w danym temacie szybko się ze sobą dogadają i zintegrują.

Jeszcze trzeba pamiętać o zasadach savoir-vire’u czyli umiejscowienie gości powinno być na zasadzie mieszania płci czyli kolejno: mężczyzna, kobieta, mężczyzna, kobieta i tak dalej. Możemy także spróbować rozpytać się poszczególnych gości, przy kim chcieli by siedzieć w czasie wesela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *