Jak działa ekran dotykowy?

Jak działa ekran dotykowy?

Nowoczesne technologie i ich rozwój napędzane są poprzez pojedyncze znaczące wynalazki, które dają kopa do rozwoju i tworzenia bardziej zaawansowanych i nowoczesnych urządzeń. Jednym z takich wynalazków jest ekran dotykowy. Ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nowoczesnych telefonów dotykowych, tabletów czy kiosków informacyjnych pomagających nam np. na dworcach PKP. Ekrany dotykowe przeszły bardzo dużą ewolucję od mało skomplikowanych ekranów do obecnej bardzo rozwiniętej formy.

Ekrany dotykowe możemy podzielić na kilka głównych grup. Pierwsza z nich to ekrany opornościowe. Składają się z dwóch powierzchni, dolna jest wykonana ze szkła a górna, którą dotykamy z plastiku. Wewnątrz obie warstwy pokryte są siatką przewodników, a całość oddziela wewnątrz powietrze. Pod wpływem dotknięcia plastikowa powierzchnia ugina się, a przewodniki robią zwarcie. System wyszukuje punkt zwarcia i na jego podstawie wyznacza miejsce dotknięcia.

Innym rodzajem ekranów dotykowych są bardzo popularne ekrany pojemnościowe. Dzięki naładowaniu powierzchni ekranu niewielkim ładunkiem energii elektrycznej w momencie zetknięcia palca z powierzchnią wyświetlacza następuje zmiana ładunków. Oprogramowanie urządzenia wykrywa taką sytuację i szybko wyznacza współrzędne dotknięcia. Ekrany te obsługują funkcję multi touch, która często wykorzystywana jest w aplikacjach np. w telefonach komórkowych.

Jedną z bardziej powszechnych w dużych urządzeniach metodą, z której korzystają ekrany dotykowe, jest podczerwień. Dzięki zastosowaniu diod emitujących światło podczerwone i sensorowi wykrywającemu wszelkie załamania światła oraz cienie powstające wskutek tego załamania możliwe jest uzyskanie bardzo dużych ekranów wykorzystywanych np. w totemach informacyjnych.

Ostatnią z technologii ekranów dotykowych, jaką przedstawię, jest technologia akustyczna. Dzięki specjalnym cewkom, na powierzchni ekranu wytwarzana jest fala akustyczna. W chwili dotknięcia ekranu jest ona załamywana, a system wykrywa miejsce dotknięcia. Tę technologię wykorzystuje się najczęściej w bankomatach.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *